Ruuan laitto saattaa jäädä vähemmälle toimintakyvyn heikentyessä tai muuten elämäntilan muuttuessa. Ruokaa voi olla vaikea laittaa yksin, joten ruokavalio on muodostunut ehkä yksipuoliseksi tai jäänyt vähemmälle.
Ruokailun tueksi löytyy monia keinoja. Yhdessä suunniteltu ruokalista, kaupassakäynti, ruuan laittaminen herättelee aisteja monella tapaa. Ruokasuunnittelussa otetaan huomioon ravitsemussuositukset ja asiakkaan omat toiveet ja mieliruuat. Aterioiden energia- ja ravintoainepitoisuuksia saadaan korjattua pienillä muutoksilla mutta samalla yhtä tärkeää on, että ruoka on herkullista ja maistuvaa. Aterioita voidaan valmistaa ja annostella myös useammaksi päiväksi etukäteen.
Ruuanlaittopalveluun voi olla tarkoituksenmukaista yhdistää myös kauppa-apua, jolloin asiakkaan ravitsemusasioista huolehditaan kokonaisvaltaisesti. Tutun hoivatyöntekijän kanssa ruuanlaitto ja ruokailuhetket muodostuvat piristäviksi yhteisiksi tapahtumiksi.